STL140N4LLF5 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | STL140N4LLF5 |
Description | MOSFET N-CH 40V 140A POWERFLAT |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 40 V 140A (Tc) 80W (Tc) Surface Mount PowerFlat™ (5x6) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | STL140N4LLF5 Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 45 nC @ 4.5 V |
Series | Vgs (Max) ±22V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5900 pF @ 25 V |
Part Status Last Time Buy | Power Dissipation (Max) 80W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Technology | Mounting Type Surface Mount |
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V | Supplier Device Package PowerFlat™ (5x6) |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Package / Case |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V | Base Product Number |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.75mOhm @ 16A, 10V |