STGWA60V60DWFAG
DigiKey Part Number
497-STGWA60V60DWFAG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGWA60V60DWFAG
Description
IGBT TRENCH FS 600V 80A TO247
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 600 V 80 A 375 W Through Hole TO-247 Long Leads
EDA/CAD Models
STGWA60V60DWFAG Models
Category
Gate Charge
314 nC
Manufacturer
STMicroelectronics
Td (on/off) @ 25°C
35ns/190ns
Test Condition
400V, 60A, 4.7Ohm, 15V
Part Status
Last Time Buy
Reverse Recovery Time (trr)
200 ns
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Grade
Automotive
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Qualification
AEC-Q101
Current - Collector Pulsed (Icm)
240 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.3V @ 15V, 60A
Power - Max
375 W