STGB10NC60HDT4
DigiKey Part Number
497-6184-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-6184-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGB10NC60HDT4
Description
IGBT 600V 20A D2PAK
Customer Reference
Detailed Description
IGBT 600 V 20 A 65 W Surface Mount D2PAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STGB10NC60HDT4 Models
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
STMicroelectronics
Gate Charge
19.2 nC
Series
Td (on/off) @ 25°C
14.2ns/72ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Test Condition
390V, 5A, 10Ohm, 15V
Part Status
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr)
22 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
20 A
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector Pulsed (Icm)
30 A
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.5V @ 15V, 5A
Supplier Device Package
D2PAK
Power - Max
65 W