STGB10NC60HDT4 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | STGB10NC60HDT4 |
Description | IGBT 600V 20A D2PAK |
Customer Reference | |
Detailed Description | IGBT 600 V 20 A 65 W Surface Mount D2PAK |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | STGB10NC60HDT4 Models |
Category | Input Type Standard |
Manufacturer STMicroelectronics | Gate Charge 19.2 nC |
Series | Td (on/off) @ 25°C 14.2ns/72ns |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Test Condition 390V, 5A, 10Ohm, 15V |
Part Status Obsolete | Reverse Recovery Time (trr) 22 ns |
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Current - Collector (Ic) (Max) 20 A | Mounting Type Surface Mount |
Current - Collector Pulsed (Icm) 30 A | Package / Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB |
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.5V @ 15V, 5A | Supplier Device Package D2PAK |
Power - Max 65 W | Base Product Number |