STB120NF10T4
DigiKey Part Number
497-2452-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-2452-1-ND - Cut Tape (CT)
497-2452-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STB120NF10T4
Description
MOSFET N-CH 100V 110A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 110A (Tc) 312W (Tc) Surface Mount D2PAK
EDA/CAD Models
STB120NF10T4 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
233 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5200 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
312W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
D2PAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10.5mOhm @ 60A, 10V