SMBJ70CA-TR
DigiKey Part Number
497-SMBJ70CA-TR-ND - Tape & Reel (TR)
497-SMBJ70CA-CT-ND - Cut Tape (CT)
497-SMBJ70CA-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ70CA-TR
Description
TVS DIODE 70VWM 113VC SMB
cms-standard-lead-time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
113V Clamp 5.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMBJ70CA-TR Models
cms-product-attributes
Filter Similar Products
cms-show-empty-attributes
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
70V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
77.8V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
113V