PD55008-E
DigiKey Part Number
497-5299-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PD55008-E
Description
RF MOSFET LDMOS 12.5V POWERSO10
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF Mosfet 12.5 V 150 mA 500MHz 17dB 8W 10-PowerSO
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PD55008-E Models
Category
Current Rating (Amps)
4A
Manufacturer
STMicroelectronics
Current - Test
150 mA
Packaging
Tube
Power - Output
8W
Part Status
Active
Voltage - Rated
40 V
Technology
LDMOS
Package / Case
PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
Frequency
500MHz
Supplier Device Package
10-PowerSO
Gain
17dB
Base Product Number
Voltage - Test
12.5 V