MPX2100AP
DigiKey Part Number
MPX2100AP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPX2100AP
Description
SENSOR 14.5PSIA 0.19" .04V
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pressure Sensor 14.5PSI (100kPa) Absolute Male - 0.19" (4.93mm) Tube 0 mV ~ 40 mV (10V) 4-SIP Module
Category
Voltage - Supply
10V ~ 16V
Manufacturer
STMicroelectronics
Port Size
Male - 0.19" (4.93mm) Tube
Series
Port Style
Barbed
Packaging
Tray
Features
Temperature Compensated
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Applications
Board Mount
Maximum Pressure
58.02PSI (400kPa)
Pressure Type
Absolute
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Operating Pressure
14.5PSI (100kPa)
Mounting Type
Through Hole
Output Type
Wheatstone Bridge
Package / Case
4-SIP Module
Output
0 mV ~ 40 mV (10V)