LDP24ARL
DigiKey Part Number
497-12491-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-12491-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDP24ARL
Description
TVS DIODE 24VWM 40VC R6
Customer Reference
Detailed Description
40V Clamp 30A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole R-6
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LDP24ARL Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
40V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
30A (8/20µs)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
8000pF @ 1MHz
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
R-6, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
25V