LDP24ARL | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LDP24ARL |
Description | TVS DIODE 24VWM 40VC R6 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 40V Clamp 30A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole R-6 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LDP24ARL Models |
Category | Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 40V |
Mfr | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 30A (8/20µs) |
Series | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Applications General Purpose |
Part Status Obsolete | Capacitance @ Frequency 8000pF @ 1MHz |
Type Zener | Mounting Type Through Hole |
Unidirectional Channels 1 | Package / Case R-6, Axial |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 24V | Supplier Device Package |
Voltage - Breakdown (Min) 25V | Base Product Number |