L78M15CDT-TR
DigiKey Part Number
497-1212-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-1212-1-ND - Cut Tape (CT)
497-1212-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L78M15CDT-TR
Description
IC REG LINEAR 15V 500MA DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA DPAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
L78M15CDT-TR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
6 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
54dB (120Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Input (Max)
35V
Supplier Device Package
DPAK
Voltage - Output (Min/Fixed)
15V