RNF14FTD10K0
DigiKey Part Number
RNF14FTD10K0TR-ND - Tape & Reel (TR)
RNF14FTD10K0CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNF14FTD10K0
Description
RES 10K OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RNF14FTD10K0 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)