SMS24RE4TR29
DigiKey Part Number
SOU2201-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMS24RE4TR29
Description
CONN HEADER VERT 24POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 24 position 0.200" (5.08mm)
Category
Contact Length - Post
0.173" (4.40mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.972" (24.70mm)
Series
Insulation Height
0.520" (13.20mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Circular
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
118.1µin (3.00µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Number of Rows
6
Features
Mounting Flange
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Ingress Protection
IP40
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
5A
Termination
Solder
Contact Finish Thickness - Post
118.1µin (3.00µm)
Fastening Type
Locking Ramp
Base Product Number
Contact Length - Mating
0.280" (7.11mm)