MINT1275A4814K01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
SL POWER / Advanced Energy
In Stock: 39
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC Input
MINT1275A(12.15,56,48)14K01
MINT1275A4814K01
DigiKey Part Number
271-2811-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MINT1275A4814K01
Description
AC/DC CONVERTER 48V 180W
Detailed Description
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
92%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.40" H (127.0mm x 76.2mm x 35.6mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
3.75 A