CINT1275A5614K01
DigiKey Part Number
271-2797-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CINT1275A5614K01
Description
AC/DC CONVERTER 56V 180W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 56V 90 ~ 264 VAC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
92%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.38" H (127.0mm x 76.2mm x 35.1mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
56V
Current - Output 1
3.2 A