AG5724-LPB-15TR
DigiKey Part Number
5061-AG5724-LPB-15TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AG5724-LPB-15TR
Description
ISOLATED POE PD MODULE 24V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated PoE (Power over Ethernet) Module DC DC Converter 1 Output 24V 1A 40V - 57V Input
EDA/CAD Models
AG5724-LPB-15TR Models
Category
Power (Watts)
24 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Features
Adjustable Output
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated PoE (Power over Ethernet) Module
Efficiency
88.6%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
40V
Package / Case
6-SMD Module
Voltage - Input (Max)
57V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.46" H (31.8mm x 20.3mm x 11.8mm)
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
1A