EFR32MG24A010F1536IM48-B
DigiKey Part Number
336-EFR32MG24A010F1536IM48-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFR32MG24A010F1536IM48-B
Description
IC RF TXRX+MCU BLE 48QFN
Customer Reference
Detailed Description
IC RF TxRx + MCU Bluetooth Bluetooth v5.3 2.4GHz 48-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EFR32MG24A010F1536IM48-B Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Sensitivity
-94.8dBm
Mfr
Memory Size
1536kB Flash, 192kB RAM
Series
Serial Interfaces
ADC, GPIO, I2C, I2S, SPI, IrDA, UART
Packaging
Tray
GPIO
32
Part Status
Active
Voltage - Supply
1.71V ~ 3.8V
DigiKey Programmable
Not Verified
Current - Receiving
4.4mA ~ 5.1mA
Type
TxRx + MCU
Current - Transmitting
5mA ~ 19.1mA
RF Family/Standard
Bluetooth
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)