EFM8BB50F8I-A-QFN12
DigiKey Part Number
336-EFM8BB50F8I-A-QFN12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFM8BB50F8I-A-QFN12
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH QFN12
Detailed Description
CIP-51 8051 Busy Bee Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 8KB (8K x 8) FLASH 12-QFN (2x2)
Packaging
Strip
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
50MHz