EFM8BB50F8G-A-SOIC16
DigiKey Part Number
336-EFM8BB50F8G-A-SOIC16-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFM8BB50F8G-A-SOIC16
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH SOIC16
Detailed Description
CIP-51 8051 Busy Bee Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 8KB (8K x 8) FLASH 16-SOIC
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
50MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
I2C, SMBus, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
16-SOIC
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)