EFM8BB50F4I-A-QFN16
DigiKey Part Number
336-EFM8BB50F4I-A-QFN16-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFM8BB50F4I-A-QFN16
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH QFN16
Detailed Description
CIP-51 8051 Busy Bee Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 4KB (4K x 8) FLASH 16-QFN (2.5x2.5)
Packaging
Strip
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
50MHz