SUOT-EE13H-12
DigiKey Part Number
595-SUOT-EE13H-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SUOT-EE13H-12
Description
UNIVERSAL OFFLINE TRANSFORMER
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Drivers, AC/DC SMPS For For AC/DC Converters SMPS Transformer 4000V Isolation 132kHz Through Hole
Category
Voltage - Isolation
4000V
Manufacturer
Signal Transformer
Inductance @ Frequency
2.8mH @ 10kHz
Series
Frequency
132kHz
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
For AC/DC Converters
Size / Dimension
0.846" L x 0.591" W (21.50mm x 15.00mm)
Applications
LED Drivers, AC/DC SMPS
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Primary
125 ~ 375V