SPFC-PQ38-250
DigiKey Part Number
595-SPFC-PQ38-250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPFC-PQ38-250
Description
FIXED IND 300UH 3A 197 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
300 µH Shielded Wirewound Inductor 3 A 197mOhm Max Radial, Horizontal, 6 Leads
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
197mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tray
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Wirewound
Package / Case
Radial, Horizontal, 6 Leads
Inductance
Supplier Device Package
Radial, Horizontal, 6 Leads
Tolerance
±10%
Size / Dimension
1.496" L x 1.260" W (38.00mm x 32.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Current - Saturation (Isat)
5.1A