SPFC-EFD30-150
DigiKey Part Number
595-SPFC-EFD30-150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPFC-EFD30-150
Description
FIXED IND 375UH 800MA 470 MOHM
Detailed Description
375 µH Shielded Wirewound Inductor 800 mA 470mOhm Max Radial, Horizontal, 12 Leads
DC Resistance (DCR)
470mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
1.181" L x 1.220" W (30.00mm x 31.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Current - Saturation (Isat)
4A