HTTI-470-2.0
DigiKey Part Number
595-HTTI-470-2.0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HTTI-470-2.0
Description
FIXED IND 470UH 2A 290 MOHM TH
Detailed Description
470 µH Shielded Toroidal Inductor 2 A 290mOhm Max Vertical, No Base, 2 PC Pin
EDA/CAD Models
HTTI-470-2.0 Models
DC Resistance (DCR)
290mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±15%
Size / Dimension
0.860" Dia x 0.450" W (21.84mm x 11.43mm)