HTTI-330-2.7
DigiKey Part Number
595-HTTI-330-2.7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HTTI-330-2.7
Description
FIXED IND 330UH 2.7A 160 MOHM TH
Detailed Description
330 µH Shielded Toroidal Inductor 2.7 A 160mOhm Max Vertical, No Base, 2 PC Pin
EDA/CAD Models
HTTI-330-2.7 Models
DC Resistance (DCR)
160mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±15%
Size / Dimension
0.860" Dia x 0.450" W (21.84mm x 11.43mm)