HCTI-39-11.2
DigiKey Part Number
595-1724-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCTI-39-11.2
Description
FIXED IND 39UH 11.2A 14 MOHM TH
Detailed Description
39 µH Shielded Toroidal Inductor 11.2 A 14mOhm Max Radial, Vertical (Open)
EDA/CAD Models
HCTI-39-11.2 Models
DC Resistance (DCR)
14mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±15%
Size / Dimension
1.280" Dia x 0.650" W (32.51mm x 16.51mm)