HCTI-120-6.7
DigiKey Part Number
595-1729-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCTI-120-6.7
Description
FIXED IND 120UH 6.7A 40 MOHM TH
Detailed Description
120 µH Shielded Toroidal Inductor 6.7 A 40mOhm Max Radial, Vertical (Open)
EDA/CAD Models
HCTI-120-6.7 Models
DC Resistance (DCR)
40mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±15%
Size / Dimension
1.280" Dia x 0.650" W (32.51mm x 16.51mm)