HCTI-12-19.1
DigiKey Part Number
595-1718-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCTI-12-19.1
Description
FIXED IND 12UH 19.1A 5 MOHM TH
Detailed Description
12 µH Shielded Toroidal Inductor 19.1 A 5mOhm Max Radial, Vertical (Open)
EDA/CAD Models
HCTI-12-19.1 Models
DC Resistance (DCR)
5mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±15%
Size / Dimension
1.280" Dia x 0.650" W (32.51mm x 16.51mm)