HCTI-1000-2.4
DigiKey Part Number
595-1740-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCTI-1000-2.4
Description
FIXED IND 1MH 2.4A 300 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 mH Shielded Toroidal Inductor 2.4 A 300mOhm Max Radial, Vertical (Open)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HCTI-1000-2.4 Models
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
300mOhm Max
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Toroidal
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Radial, Vertical (Open)
Tolerance
±15%
Size / Dimension
1.280" Dia x 0.650" W (32.51mm x 16.51mm)