HCTC-36-2.9 is available for purchase but is not normally stocked.
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
36 mH @ 1 kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 2.9A DCR 300mOhm
Signal Transformer HCTC Chokes and HCTI Inductors
HCTC-36-2.9
DigiKey Part Number
595-HCTC-36-2.9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCTC-36-2.9
Description
CMC 36MH 2.9A 2LN TH
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
HCTC-36-2.9 Models
Category
Current Rating (Max)
2.9A
DC Resistance (DCR) (Max)
300mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.550" L x 0.600" W (39.37mm x 15.24mm)
Height (Max)
1.650" (41.91mm)
Inductance @ Frequency
36 mH @ 1 kHz