HCTC-30-2.3 is out of stock and can be placed on backorder.
Bourns Inc.
In Stock: 225
Datasheet
30 mH @ 1 kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 2.3A DCR 330mOhm
Signal Transformer HCTC Chokes and HCTI Inductors
HCTC-30-2.3
DigiKey Part Number
595-HCTC-30-2.3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCTC-30-2.3
Description
CMC 30MH 2.3A 2LN TH
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
HCTC-30-2.3 Models
Category
Current Rating (Max)
2.3A
DC Resistance (DCR) (Max)
330mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.350" L x 0.600" W (34.29mm x 15.24mm)
Height (Max)
1.450" (36.83mm)
Inductance @ Frequency
30 mH @ 1 kHz