HCTC-2.5-2.4
DigiKey Part Number
595-HCTC-2.5-2.4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCTC-2.5-2.4
Description
CMC 2.5MH 2.4A 2LN TH
Detailed Description
2.5 mH @ 1 kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 2.4A DCR 90mOhm
EDA/CAD Models
HCTC-2.5-2.4 Models
Category
Current Rating (Max)
2.4A
DC Resistance (DCR) (Max)
90mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.760" L x 0.455" W (19.30mm x 11.56mm)
Height (Max)
0.900" (22.86mm)
Inductance @ Frequency
2.5 mH @ 1 kHz