HCTC-10-2.4
DigiKey Part Number
595-HCTC-10-2.4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCTC-10-2.4
Description
CMC 10MH 2.4A 2LN TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 mH @ 1 kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 2.4A DCR 170mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HCTC-10-2.4 Models
Category
Current Rating (Max)
2.4A
Manufacturer
Signal Transformer
DC Resistance (DCR) (Max)
170mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Size / Dimension
1.200" L x 0.400" W (30.48mm x 10.16mm)
Filter Type
Power Line
Height (Max)
1.200" (30.48mm)
Number of Lines
2
Package / Case
Vertical, 4 PC Pin
Inductance @ Frequency
10 mH @ 1 kHz