HCTC-1.2-16 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 140
Datasheet
1.2 mH @ 1 kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 16A DCR 6mOhm
Signal Transformer HCTC Chokes and HCTI Inductors
HCTC-1.2-16
DigiKey Part Number
595-HCTC-1.2-16-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCTC-1.2-16
Description
CMC 1.2MH 16A 2LN TH
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
HCTC-1.2-16 Models
Category
Current Rating (Max)
16A
DC Resistance (DCR) (Max)
6mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.500" L x 0.600" W (38.10mm x 15.24mm)
Height (Max)
1.530" (38.86mm)
Inductance @ Frequency
1.2 mH @ 1 kHz