HCLC-68-7.6
DigiKey Part Number
595-HCLC-68-7.6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCLC-68-7.6
Description
FIXED IND 68UH 7.6A 22 MOHM TH
Detailed Description
68 µH Shielded Toroidal Inductor 7.6 A 22mOhm Max Vertical, No Base, 2 PC Pin
EDA/CAD Models
HCLC-68-7.6 Models
DC Resistance (DCR)
22mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±15%
Size / Dimension
1.100" Dia x 0.550" W (27.94mm x 13.97mm)