HCLC-47-10.3
DigiKey Part Number
595-HCLC-47-10.3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCLC-47-10.3
Description
FIXED IND 47UH 10.3A 12 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µH Shielded Toroidal Inductor 10.3 A 12mOhm Max Vertical, No Base, 2 PC Pin
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HCLC-47-10.3 Models
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
12mOhm Max
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Toroidal
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Vertical, No Base, 2 PC Pin
Tolerance
±15%
Size / Dimension
1.100" Dia x 0.550" W (27.94mm x 13.97mm)