HCLC-390-3.8
DigiKey Part Number
595-HCLC-390-3.8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCLC-390-3.8
Description
FIXED IND 390UH 3.8A 84 MOHM TH
Detailed Description
390 µH Shielded Toroidal Inductor 3.8 A 84mOhm Max Vertical, No Base, 2 PC Pin
EDA/CAD Models
HCLC-390-3.8 Models
DC Resistance (DCR)
84mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±15%
Size / Dimension
1.100" Dia x 0.550" W (27.94mm x 13.97mm)