HCLC-39-10.8
DigiKey Part Number
595-HCLC-39-10.8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCLC-39-10.8
Description
FIXED IND 39UH 10.8A 11 MOHM TH
Detailed Description
39 µH Shielded Toroidal Inductor 10.8 A 11mOhm Max Vertical, No Base, 2 PC Pin
EDA/CAD Models
HCLC-39-10.8 Models
DC Resistance (DCR)
11mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±15%
Size / Dimension
1.100" Dia x 0.550" W (27.94mm x 13.97mm)