HCLC-330-4.0
DigiKey Part Number
595-HCLC-330-4.0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCLC-330-4.0
Description
FIXED IND 330UH 4A 77 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µH Shielded Toroidal Inductor 4 A 77mOhm Max Vertical, No Base, 2 PC Pin
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HCLC-330-4.0 Models
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
77mOhm Max
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Toroidal
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Vertical, No Base, 2 PC Pin
Tolerance
±15%
Size / Dimension
1.100" Dia x 0.550" W (27.94mm x 13.97mm)