HCLC-33-11.1
DigiKey Part Number
595-HCLC-33-11.1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCLC-33-11.1
Description
FIXED IND 33UH 11.1A 10 MOHM TH
Detailed Description
33 µH Shielded Toroidal Inductor 11.1 A 10mOhm Max Vertical, No Base, 2 PC Pin
EDA/CAD Models
HCLC-33-11.1 Models
DC Resistance (DCR)
10mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±15%
Size / Dimension
1.100" Dia x 0.550" W (27.94mm x 13.97mm)