HCLC-270-4.2
DigiKey Part Number
595-HCLC-270-4.2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCLC-270-4.2
Description
FIXED IND 270UH 4.2A 70 MOHM TH
Detailed Description
270 µH Shielded Toroidal Inductor 4.2 A 70mOhm Max Vertical, No Base, 2 PC Pin
EDA/CAD Models
HCLC-270-4.2 Models
DC Resistance (DCR)
70mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±15%
Size / Dimension
1.100" Dia x 0.550" W (27.94mm x 13.97mm)