HCLC-180-4.7
DigiKey Part Number
595-HCLC-180-4.7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCLC-180-4.7
Description
FIXED IND 180UH 4.7A 57 MOHM TH
Detailed Description
180 µH Shielded Toroidal Inductor 4.7 A 57mOhm Max Vertical, No Base, 2 PC Pin
EDA/CAD Models
HCLC-180-4.7 Models
DC Resistance (DCR)
57mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±15%
Size / Dimension
1.100" Dia x 0.550" W (27.94mm x 13.97mm)