FCB-0402-121A
DigiKey Part Number
595-FCB-0402-121ATR-ND - Tape & Reel (TR)
595-FCB-0402-121ACT-ND - Cut Tape (CT)
595-FCB-0402-121ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCB-0402-121A
Description
FERRITE BEAD 120 OHM 0402 1LN
Detailed Description
120 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0402 (1005 Metric) 500mA 250mOhm
EDA/CAD Models
FCB-0402-121A Models
Category
Current Rating (Max)
500mA
DC Resistance (DCR) (Max)
250mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Height (Max)
0.026" (0.65mm)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Impedance @ Frequency
120 Ohms @ 100 MHz