F1F5-1707-1R5M
DigiKey Part Number
595-F1F5-1707-1R5MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1F5-1707-1R5M
Description
FIXED IND 1.5UH 50A 1.9 MOHM SMD
Detailed Description
1.5 µH Shielded Molded Inductor 50 A 1.9mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1F5-1707-1R5M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
60A
DC Resistance (DCR)
1.9mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.681" L x 0.669" W (17.30mm x 17.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)