F1C2-151613W-100M
DigiKey Part Number
595-F1C2-151613W-100MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1C2-151613W-100M
Description
FIXED IND 10UH 19A 7 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Wirewound Inductor 19 A 7mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F1C2-151613W-100M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
24A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
7mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.654" L x 0.610" W (16.60mm x 15.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)