F1C2-070703W-1R5M
DigiKey Part Number
595-F1C2-070703W-1R5MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1C2-070703W-1R5M
Description
FIXED IND 1.5UH 12A 8.25 MOHM
Detailed Description
1.5 µH Shielded Wirewound Inductor 12 A 8.25mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1C2-070703W-1R5M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
20.5A
DC Resistance (DCR)
8.25mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.307" L x 0.299" W (7.80mm x 7.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)