F1C2-040402W-2R2M
DigiKey Part Number
595-F1C2-040402W-2R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1C2-040402W-2R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1C2-040402W-2R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1C2-040402W-2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 4.6A 38.7 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Wirewound Inductor 4.6 A 38.7mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F1C2-040402W-2R2M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
6A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
38.7mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)