DRC-1018-103J-UL
DigiKey Part Number
595-DRC-1018-103J-UL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRC-1018-103J-UL
Description
FIXED IND 10MH 220MA 7.3 OHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 mH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 220 mA 7.3Ohm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRC-1018-103J-UL Models
Category
Current - Saturation (Isat)
220mA
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
7.3Ohm Max
Packaging
Bag
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Inductance
Supplier Device Package
Radial, Vertical Cylinder
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.472" Dia (12.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)