DRC-0810-150K-UL
DigiKey Part Number
595-DRC-0810-150K-UL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRC-0810-150K-UL
Description
FIXED IND 15UH 2.8A 33 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.8 A 33mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
Category
DC Resistance (DCR)
33mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
50 @ 2.52MHz
Series
Frequency - Self Resonant
13MHz
Packaging
Bag
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Inductance
Supplier Device Package
Radial, Vertical Cylinder
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)