DRC-0608-330K-UL
DigiKey Part Number
595-DRC-0608-330K-UL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRC-0608-330K-UL
Description
FIXED IND 33UH 1.1A 100 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.1 A 100mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
100mOhm Max
Series
Q @ Freq
30 @ 2.52MHz
Packaging
Bag
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Inductance
Supplier Device Package
Radial, Vertical Cylinder
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.295" Dia (7.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)